898508
Přihlášení | Registrace
východ slunce 6:51
západ slunce 18:57
měsíční fáze dorůstající srpek

Jelen sika

sika

Dostal jsem pozvání na lov jelena siky ze západních Čech. Taková nabídka nechodí denně a tak jsem si to všechno rozplánoval tak, aby to vyšlo. 

Dostal jsem pozvání na lov jelena siky ze západních Čech. Taková nabídka nechodí denně a tak jsem si to všechno rozplánoval tak, aby to vyšlo. Trochu starost mi dělal termín lovu v kombinaci s mým nachlazením (nedávno jsem měl angínu a ještě stále kašlu). Taky jsem měl velkou nejistotu v určení optimální doby lovu - v místech, kde dochází ke kontaktu či rovnou hybridizaci mezi evropákem a sikou se prý říje siky posouvá významně směrem k první polovině října, kde takový kontakt není je pak říje až ve druhé půli. Nakonec jsem si vybral druhý víkend v říjnu. Domluvil jsem si s kamarádem Martinem, že mi přijede pískat - já sám nemám s vábením siky žádné zkušenosti a asi by to nedopadlo dobře.

Ve smluvenou dobu jsme se sešli s mysliveckým hospodářem Mirkem, který nám ukázal lokalitu a poslal nás na posed. Foukal nepříjemný studený protivítr, který nesliboval nic moc dobrého. Až do soumraku se nedělo nic, jen na protějším okraji louky vyšla laň siky s kolouchem a šmolou. Na větrnou louku se zvěři nechtělo. Dalekohled nám ale prozradil, že na protější stráni (za větrem) chodí po louce 4 laně a dva jeleni. Zavolali jsme hospodáři, zda se můžeme přesunout a když nám to schválil, vyrazili jsme využít poslední zbytky světla. Za potokem již bylo třeba postupovat velmi obezřetně, posečená část louky byla v tu chvíli prázdná, siky se stáhly někam do křoví a mohly být v podstatě kdekoliv. Stáli jsme v krytu keřů a prohlížíme terén před námi, když se ozvalo slabé mlaskání. Před nás vyšli 4 samotná selata a zlehka si kvikali a pomlaskávali na krmelišti, které bylo kousek od potoka. Jenže my jsme nebyli na lovu selat, ale na říji siky. Nechali jsme proto selata jejich osudu a pokračovali opatrně dál krajem louky. Před sebou jsme viděli dvě laně a jelena, ale zatím jsme nevěděli, co je zač. Zvěř odcházela od nás směrem na horizont. Martin znovu zkusil zapískat, ale bez odezvy. Zkusili jsme se ještě trochu posunout výš po cestě až k okraji posečené louky, odkud jsme očekávali lepší výhled. Na hoizontu už byli jen dva kusy a jelena jsme neviděli. V tom ale upoutal Martinovu pozornost pohyb vlevo od nás u kraje lesa - z něj vyšel osmerák sikáč a mířil přímo před nás. Připrav se, sykl na mě Martin. Jelen šel loukou dolů. Když jsem mu ustálil kříž na lopatce, lehce jsem se dotkl spouště. Zřetelně jsem slyšel úhoz koule do jeho těla. Martin mě vybízí, ať hned přebiju, že jelen padl a odkazuje, že by to mohla být obrná rána a že za chvíli může vstát a zdrhat. Rána ale sedí kde má a 9.3x62 odvedla svou práci dobře. Jelen ve chvilce zhasíná. Chvíli ještě postojíme a necháváme v sobě znovu proběhnout celý dnešní lov. Když přicházíme k jelenovi, je už tma jako v pytli. Martin jelena odhaduje na 5-6 let, paroží není příliš dlouhé, ale už je vidět, že má dobrou hmotu. Rána sedí přímo na lopatce, při vyvrhování se ukazuje, že je ustřelené srdce.

sika 2 sikasika 3

Můj dík patří jak mým hostitelům, kteří mě pozvali a lov mi umožnili, tak Martinovi za celý doprovod. A samozřejmě také Dianě a Hubertovi, že mi umožnili tento nevšední lovecký zážitek.

12.10.2015 15:04:20 | přečteno 2278x | pavel.sedlar
 
load