898508
Přihlášení | Registrace
východ slunce 6:51
západ slunce 18:57
měsíční fáze dorůstající srpek

Termovize – budoucnost nočního lovu

divočáci

V posledních deseti letech jsem měl možnost alespoň na chvíli si vyzkoušet některé přístroje pro noční vidění, ať už ve formě pozorovacího dalekohledu (Pulsar Recon), nebo i dalekohledu zaměřovacího. V druhém případě jsem měl příležitost seznámit se s přístrojem generace II+ fungujícím na principu zesílení zbytkového světla neboli noktovize (Dedal 440) a na principu CCD kamery (Pulsar Digisight 750). Oba přístroje mi pomohly trošku poodhalit, co se děje v honitbě v noci, a něco málo jsem s nimi i ulovil. Na sněhu, nebo když svítil měsíc, bylo vše v pořádku, ale velmi rychle šlo najít meze použití těchto přístrojů, když už nebylo nic vidět. V prosinci loňského roku jsem u kamaráda viděl termovizní přístroj Pulsar Apex XD75 a hned jsem si byl jistý, že to je jiná liga. Nyní se mi ho podařilo získat na krátké testování a chci se podělit o své první dojmy.  

Stručný popis přístroje

Pulsar Apex XD75 je zaměřovací dalekohled fungující na principu termovizní kamery, určený pro lovecké účely. Ke své činnosti využívá nechlazený mikrobolometr, kterým snímá tepelný obraz, zpracovává ho vnitřním procesorem a následně zobrazuje v kvalitě 640 x 480 px za pomoci mikro OLED displeje. Technologie OLED zobrazuje obraz s vynikajícím kontrastem, prokreslený do nejmenších detailů. Navíc je to jediná technologie spolehlivě zobrazující nezpomalený obraz při používání přístroje v mrazu. Díky velkému objektivu o průměru 54 mm Apex dosahuje trojnásobného zvětšení (se zoomem až šestinásobného) a umožňuje detekci objektů na vzdálenost až 1600 m. Zaměřovač je voděodolný, mrazuvzdorný a je konstruován pro použití na loveckých zbraních různých ráží, a to včetně .375.

V honitbě s Apexem

Tolik ze stránek prodejce. Mě na termovizi fascinovalo, že funguje ve dne i v noci, za deště, mlhy, sněžení. Zvěř (zdroj tepla) lze odhalit na skutečně velkou vzdálenost. S přístrojem jsem neměl problém najít srnce ve volné krajině v obilí na 700 m. Přístroj vidí částečně i do porostu. Na 300 m jsem přes pšeničné pole sledoval kraj lesa a v lese stál kus srnčí zvěře – i ten přístroj odhalil. Když jsem slezl z posedu, vydal jsem se kolem pšeničného pole a objevil v něm tlupu divočáků. Byli ode mě ve vzdálenosti asi 200 m. Vstoupil jsem do kolejového řádku a postupoval jejich směrem. Vždy po několika metrech jsem zastavil a zkontroloval, zda tam stále jsou. Bachyně brzy zpozorovala, že se k její tlupě něco blíží, ale měl jsem dobrý vítr, takže divočáci se dál pásli. Jen bachyně občas popošla na průzkum, aby zjistila, co se to k nim přibližuje. Nic podezřelého ale nenavětřila, a tak se vrátila k ostatním a dál se s nimi pásla. Zvěř jsem vždy nechal uklidnit a poté opět postoupil o několik metrů blíž. Situace s bachyní se několikrát opakovala. Pšenice mi dosahovala do půli stehen. Dvěma divočákům z ní vyčníval hřbet, zbylých šest mělo hřbetní linii přibližně v úrovni klasů, ale vždy jim vykoukla hlava, když se natáhli pro nový klásek. Dalo se očekávat, že v tlupě budou i selata, ale ta jsem neviděl. Možná bych je zahlédl, kdybych se dostal ještě blíž. Po půlhodině pozorování a přibližování se ke zvěři se však bachyně rozhodla, že definitivně zjistí, s kým má tu čest. Obešla mě, vešla do řádku, kterým jsem šoulal, a zavětřila. Pak už následovalo jen známé výhrůžné zafunění a úprk celé tlupy do krytu.

divočáci

Při jiné vycházce jsem čekal na posedu v louce, ze dvou stran lemované lesem. Les byl ode mě vzdálen více než 100 m, jednu část porostního okraje tvořily listnáče s průměrem kmínků asi jako ruka. Pravidelně jsem propátrával louku, ale prohlížel jsem i okraj lesa, jestli se tam něco objeví. Asi půl hodiny po setmění jsem v lesním porostu zpozoroval šest divočáků. Mířili k louce, tak jsem se připravil k lovu. Ven ale nevyšli. Znovu jsem se zadíval na listnatý les a mezi stromy zahlédl patrně hřbet jednoho z nich. Delší dobu byl stále na stejném místě, takže jsem se domníval, že tlupa zalehla a čeká, až bude ještě větší tma. Rozhodl jsem se také vyčkat, co bude dál. Když se ale další více než hodinu nic nedělo a Apex „říkal“, že tam stále jsou, rozhodl jsem se zkusit šoulat. Zašel jsem pod vítr a pak proti němu postupoval ke zvěři. Dostal jsem se k divočákům na 30 m a zvedl je. Ukázalo se, že to jsou dvě bachyňky a čtyři malá selata. Nádherná podívaná.

Třetí příběh je z mé vůbec první vycházky s Apexem. Šel jsem zkontrolovat zasetou kukuřici, zda na ní o půlnoci nehodují divočáci. Na poli bylo pusto a prázdno, jen asi na 400 m od svého stanoviště jsem zpozoroval něco malého. Jakmile se dal objekt do pohybu, poznal jsem, že to není liška, ale mohla to být kočka, kuna, možná i psík mývalovitý. Šoulal jsem blíž, abych to zjistil. Na mezi na okraji pole, přibližně v úrovni pozorovaného kusu, stála krytá pozorovatelna. Kdyby se mi k ní tak podařilo dojít, to by mi pomohlo zlepšit podmínky pozorování. Jenže zatím stále ještě neznámý tvor postupoval stejným směrem jako já, u kazatelny byl dříve a vylezl nahoru. Kuna! Sledoval jsem, jak se vehementně snaží dostat dovnitř. Zkoušela to podlahou, pokoušela se otevřít dveře a lezla i po stěně, aby ověřila těsnost oken. Zařídila mi krásnou podívanou.

S přístroji pro noční vidění zmíněnými v úvodu by se mi pravděpodobně ani jediná z těchto příhod nestala. Jejich možnosti jsou dostatečné pro čekání na vnadišti, ale k vyhledání zvěře v krajině a pro pokusy přiblížit se k ní už ne.

Obsluha přístroje

Pulsar Apex XD75 je zaměřovací dalekohled dodávaný s návodem v češtině, baterií a příslušenstvím v podobě kabelů pro připojení externích doplňků. Velmi praktické je dokoupit si externí napájecí zdroj, který umožní několik vycházek na jedno nabití baterií (u Pulsaru Digisight jsem ho neměl a výdrž baterií mi vždy dělala starosti). Pokud má někdo zájem pořizovat si záznam toho, co vidí (případně loví), může si dokoupit i externí videorekordér a nahrávat si na něj snímky nebo videa z pozorování či lovu. V krabici s přístrojem je také montáž na lištu weaver. Já využil svou montáž pro Digisight, který jsem sundal a nasadil Apex – vše je stejné, takže montáž zabrala jen několik minut.

Nastřelení je jednoduché. Kamarád Vašek naplnil plastové láhve od mléka teplou vodou a vyrazili jsme nastřelovat. Jako podložku jsme použili karton z kalendáře, na nějž jsme za drátek zavěsili láhev. Namířil jsem na hrdlo láhve a stiskl spoušť. Šel jsem k terči a ukázal prstem na místo, kde byl zásah. Vašek namířil na hrdlo a stiskl ovladač na Apexu. Přístroj sejmul snímek, na němž je zachycen záměrný kříž posazený na hrdlo láhve, ale i můj prst v místě skutečného zásahu. Pak již stačilo jen posunout kříž na prst. Po kontrolní ráně bylo třeba podat z auta druhou láhev… Zásah byl totiž přesný, a jak byla láhev uzavřená, tlak vody ji roztrhal. Chtěl jsem ještě nastavit, aby bod zásahu byl ve 100 m asi o 3 cm nad záměrným bodem, ale to už jsem raději střílel na otevřenou láhev. Místo láhve s teplou vodou lze použít jakýkoliv jiný zdroj tepla.

Apex lze nastřelit na tři různé body. Toho lze využít pro použití na různých zbraních (pokud mají stejnou montáž), pro nastřelení na různé vzdálenosti nebo pro použití různého střeliva. Jen si na voliči vyberu, které nastřelení chci použít. Na přístroji si lze vybrat z různých typů záměrných osnov, ze dvou typů zobrazování (teplé předměty jsou bílé nebo černé, studené naopak). Pro vyhledávání zvěře se mi osvědčil bílý režim – i zvěř mezi stromy je velmi dobře vidět. Někomu vadí, že termovize nezobrazuje paroží (není to zdroj tepla). Moje zkušenost v tomto ohledu zatím není velká, ale v případě srnce stojícího ve vzdálenosti do 50 m jsem zjistil, že jde o šesteráka. Na větší vzdálenost již nelze srnce od srny rozeznat. Pro prohlížení parůžků se mi lépe jevil černý režim. Zatím jsem neměl příležitost vyzkoušet, jak bude vypadat paroží v zimě, ale podle Vaška jsou daňčí lopaty vidět dobře. Termovize ovšem není určena pro lov trofejové parohaté zvěře a česká legislativa to ani neumožňuje. Pro lov černé zvěře a lišek v noci je to ale vynikající pomůcka.

Ovládání Apexu je velmi jednoduché. Zapíná se předním ze tří tlačítek na hřbetě přístroje. Po několika vteřinách přístroj naběhne a zkalibruje se. Krátkým stiskem tohoto tlačítka lze vypnout monitor uvnitř přístroje, opětovné zapnutí je okamžité. Prostřední tlačítko umožňuje ruční spuštění kalibrace, zadní tlačítko přepíná mezi černobílým a bíločerným režimem a umožňuje zapnout digitální zvětšení (2x). Tlačítko na boku umožňuje veškeré nastavování a ovládání Apexu (nastřelování, volba kříže, výběr zbraně a mnoho dalšího). Umístění tlačítek je vidět na fotografii. Výhodou je, že jsou všechny ovládací prvky v rovině kliky závěru, takže jsou dobře dostupné i s pažbou založenou v rameni.

Shrnutí – přednosti a nevýhody

Jako hlavní přednosti termovize Pulsar Apex XD75 bych viděl:

· Je to legální prostředek, který není v rozporu ani s § 45, odst. 1, písm. g) nebo j) zákona o myslivosti, ani s § 4 písm. c) zákona o zbraních a střelivu. Na jeho použití není třeba shánět žádné povolení, není povinné se někde registrovat a nemusí se vyjednávat žádná výjimka.

· Je to univerzální přístroj umožňující pozorování a lov zvěře bez ohledu na klimatické podmínky – provozní rozsah deklarovaný výrobcem je –25 °C až +50 °C, přístroj vidí ve dne i v noci, v dešti, sněžení i v mlze. Využívám ho při lovu i ve dne pro vyhledávání zvěře, další posuzování a případný lov pak klidně proběhne s denní optikou.

· Přístroj vidí částečně i do lesa nebo za drobnou překážku (například listí).

· Přístroj je vysoce odolný vůči zpětnému rázu, měl by vydržet až do ráže .375 včetně (já ho budu prověřovat na 9,3 x 62, tak snad má výrobce pravdu…).

· Přístroj po zakoupení příslušenství umožňuje pořizovat fotografie a videa.

Nevýhody:

· Vyšší cena, která je však srovnatelná s cenou přístrojů pracujících na principu noktovize s lepším měničem generace II+ nebo nejlevnějšími přístroji generace III. Ty jsou ale zakázaným doplňkem zbraně a je třeba na ně získat zvláštní povolení. Apex XD75 se u nás prodává za 134 900 Kč vč. DPH. Přístroj lze pořídit i ve verzi XD38 nebo XD50, které mají menší zvětšení, jinak celý zbytek přístroje je stejný. Apex XD38 stojí 98 990 Kč a XD50 119 990 Kč. Ceny jsou včetně DPH.

· Je to žrout baterií – bez externího zdroje je nutné dát před každou vycházkou nové baterie anebo baterky dobít.

Autor:

Ing. Pavel Sedlář

HF Biz, s. r. o., Šumperk

jeleni v obilí

Pulsar Apex XD75 na zbrani

14.7.2016 17:14:34 | přečteno 1670x | pavel.sedlar
 
load